Menu Główne
Nowości
Ogólne
Administratorzy
Kontakt

Informacje
Księga Gości
Artykuły
Galeria
Download
Linkownia
Tapetki
Forum
Czat [wersja testowa]
Info
Jabber
O Mnie
Dodaj do ulubionych
Opowiadania
Encyklopedia
Partnerzy
Pomoc Techniczna
Humor
Ustaw jako
stronę startową


Linki
Dj Sebson
Conrado
Diablo 2
Klasa 2
Imperium Diablo
Milan
Astalavista
MNT Szczecin
Winamp
(((EPLUS)))
Allegro
Orange



Tyle was tu było:



Mój status GG


Jabber

 


 Wprowadzenie

Dzięki dynamicznemu rozwojowi i ogromnej popularności Internetu świat staje się coraz mniejszy. Odległość przestała być problemem, możemy dotrzeć do dowolnego miejsca na świecie w błyskawicznym czasie. Rozmowa z kolegą z najdalszego zakątka świata jest tak samo prosta jak rozmowa ze znajomym z osiedla. Wystarczy dostęp do Sieci i komunikator internetowy. Niestety w różnych krajach popularne są różne komunikatory, a w niektórych państwach (np. w Polsce) korzysta się z kilku różnych programów (GG, Tlen, AQQ, Odigo, Skype), które nie mogą komunikować się między sobą. Ta sytuacja powoduje, że Internet przestaje łączyć ludzi, a zaczyna ich różnić, czy wręcz ograniczać bo np. swodobne korzystanie z Gadu-Gadu jest wątpliwe dla osób i firm nieużywających systemu Microsoft Windows (nie licząc apletu javy działającego w przeglądarce www). Jabber jest odpowiedzią na tę sytuację, wspólnym projektem opracowania prostego i bezpiecznego „języka” (protokołu) dla wszystkich komunikatorów internetowych.

 
 Czym jest Jabber

Krótka (i niepełna) odpowiedź: Jabber jest technologią używaną głównie do przesyłania natychmiastowych wiadomości (Instant Messaging), czyli w praktyce można porównać go do znanych komunikatorów internetowych, takich jak Gadu-Gadu, Tlen.pl, ICQ czy MSN. Niestety krótkie odpowiedzi wymagają uogólnień. Pełne natomiast są zdecydowanie bardziej skomplikowane i dzięki temu ciekawsze.

Protokół

Jabber to przede wszystkim otwarty, oparty na XMLu protokół, który może być wykorzystywany do natychmiastowego przesyłania wiadomości (IM) i powiadamiania o obecności (presence). Sercem Jabbera jest protokół XMPP, który został standaryzowany przez IETF i wydany w postaci oficjalnego dokumentu RFC (tak jak inne protokoły internetowe, typu HTTP, FTP, POP3, czy SMTP). Zapewnia to każdemu możliwość dowolnego korzystania z tych protokołów, bez obawy o ewentualne problemy natury prawnej. Oznacza także, że nie ma jedynie słusznego serwera jabbera, jedynie słusznego klienta i jednej firmy kontrolującej całość. Wszystko jest jak w Internecie – każdy może mieć swój serwer (tak jak różne firmy mają serwery WWW), każdy może mieć swojego klienta (tak jak każdy może używać innej przeglądarki WWW) i poszczególne serwery Jabbera potrafią dogadywać się ze sobą pozwalając przesyłać wiadomości między sobą (jak serwery pocztowe).

Społeczność

Jakkolwiek trzymanie głównej części Jabbera jako oficjalnego protokołu internetowego ma swoje zalety, ma też sporo wad. Główną jest powolny proces standaryzacyjny jaki obowiązuje w IETF. Dlatego też rozwojem protokołu zajmuje się społeczność deweloperów skupionych wokół Jabber Software Foundation, gdzie można omawiać problemy, sugerować usprawnienia, bądź zasięgać opinii. Z różnych względów użytkownicy też są bardziej świadomi używanej przez siebie technologii. to ma być o ludziach, że są a nie jak userzy windowsów && protokół jak w odniesieniu do XMPP raz do Jabbera – wieloznaczność

Oprogramowanie

Jabber to również oprogramowanie – zarówno komercyjne jak i Wolne Oprogramowanie/Open Source. Serwery, transporty, usługi, klienty – świat Jabbera to setki wciąż rozwijających się projektów i produktów. Zapraszamy do serwisu JabberStudio, którego podstawowym zadaniem jest zbieranie o nich informacji i pomoc w ich rozwoju. Na tych płaszczyznach bardzo trudno porównywać Jabbera do innych sieci. O wiele więcej analogii można znaleźć między Jabberem a pocztą elektroniczną. Tak jak w przypadku poczty, każdy (kto umie i ma odpowiednie środki) może uruchomić swój własny serwer i wpiąć go do ogólnoświatowej sieci serwerów, dzięki czemu będzie mógł wymieniać informacje z dowolnym innym użytkownikiem (nawiasem mówiąc adresy użytkowników Jabbera wyglądają dokładnie jak adresy email i przy odpowiednio skonfigurowanym serwerze można używać tego samego adresu tak do poczty, jak do Jabbera). Oczywiście nie trzeba stawiać własnego serwera, można założyć konto na którymś z już istniejących (płatnych, bądź darmowych). Wybór klienta też jest pozostawiony użytkownikowi (tak jak przy poczcie możemy używać Outlook Expressa, Thunderbirda, The Bata, Kmaila, Mutta...), a te są dostępne dla wszystkich popularnych Systemów Operacyjnych.

 
 Czym Jabber nie jest?

Jeżeli dowiedziałeś się już czym jest Jabber warto dowiedzieć się czym Jabber z pewnością nie jest. Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku akapitom unikniemy ewentualnych nieporozumień.


Jabber nie jest następnym komunikatorem

XMPP/Jabber jest przede wszystkim protokołem, który możemy wykorzystać do wielu zastosowań i z pewnością nie jest klonem, który nic nie wnosi do świata IM i tylko powiela istniejące rozwiązania. Serce Jabbera (XMPP) zostało, jak wiele innych protokołów internetowych, standaryzowane przez IETF. Można powiedzieć, że XMPP/Jabber jest próbą uporządkowania świata IM i ustanowienia jednego standardu, który wyeliminuje odwieczny problem niekompatybilności. Wyobrażasz sobie sytuację, kiedy użytkownik Microsoft Outlook nie może wymieniać poczty z użytkownikiem Mozilla Mail lub niemożliwość wysłania listu z Hotmail do znajomego, który posiada konto na serwerze Interia.pl? Tak wygląda dzisiaj świat komunikatorów.

Jabber nie jest multikomunikatorem

Nie było intencją twórców Jabbera stworzenie nowego komunikatora, który posiadałby obsługę wielu istniejących już sieci (jak ICQ, Gadu-Gadu, czy MSN). Jakkolwiek zostały zaimplementowane mechanizmy pozwalające na komunikację z innymi sieciami (tzw. transporty tłumaczące po stronie serwera różne protokoły na Jabbera), nie wykorzystują one pełnych możliwości oferowanych przez oryginalne oprogramowanie służące do korzystania z danej sieci (tzw. natywne klienty). Jeżeli poszukujesz multikomunikatora polecamy np. Gaim, GnuGadu, Konnekta czy Mirandę, które realizują połączenia do wielu sieci na poziomie oprogramowania użytkownika i starają się być jak najbardziej zgodne z natywnym klientem danej sieci, by nie tracić żadnej funkcjonalności.

Jabber to nie tylko Wolne Oprogramowanie

Jabber/XMPP, podobnie jak wiele innych protokołów internetowych (takich jak POP3, SMTP, HTTP, FTP), jest protokołem otwartym. Każdy programista może też wykorzystać go bez ograniczeń w każdego rodzaju programie, niezależnie od tego, jaki sposób dystrybucji i licencjonowania obrał. Faktem jest, że Jabber jest inicjatywą ludzi silnie związanych ze środowiskiem Free and Open Source Software, więc większość istniejących klientów Jabbera należy właśnie do Wolnego Oprogramowania. W żaden sposób nie wyklucza to jednak możliwości powstawania komercyjnego oprogramowania do korzystania z Jabbera. Przykładem jest rodzimy Spik (dawniej WPKontakt), który tak naprawdę jest klientem Jabbera, o czym nie wszyscy użytkownicy wiedzą.

 




© 2oo6 Lukas1988. All rights reserved.